تور یزد

جاهای دیدنی یزد با عکس

yazd1 تور یزد

یزد ، اولین شهر خشتی و دومین شهر تاریخی دنیا محسوب می‌شود. در سفر به یزد، شهر دوچرخه سواران و خانه‌های خشتی، جاهای زیادی برای دیدن وجود دارد. در این پست به معرفی جاهای دیدنی یزد با عکس و آدرس آنها می‌پردازیم، جاهایی که در سفر به یزد باید دیدن‌شان را در برنامه گذاشت.

میدان و مسجد امیرچخماق

yazd2 تور یزد

مجموعه امیرچخماق همه دیدنی‌ها را در خودش دارد. این مجموعه شامل بازار، تکیه، خانقاه، آب انبار و مسجد است و زیبایی و هیبتش هر بیننده ای را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

آدرس: خیابان امام، میدان امیر چخماق

باغ دولت آباد و بلندترین بادگیر دنیا

yazd3 تور یزد

یکی از بی نظیرترین باغ‎های ایران باغ دولت آباد است. باغی سرسبز در دل کویر که یادگار اواخر دوره افشاریه است. بزرگترین حسن باغ، وجود بلندترین بادگیر جهان در آن است. بادگیری با ارتفاع ۳۳ متر و هشتاد سانتی متر که با تولید هوای خنک از مهمانان باغ استقبال می‌کند.

آدرس: بلوار دولت آباد و خیابان رجایی

مسجد جامع کبیر

yazd4 تور یزد

مسجد جامع کبیر یزد  در طی حدود ۱۰۰ سال و سه دوره بنا شده‌است. این مسجد یکی از زیباترین مساجد دوره تیموری است که از نظر کاشی‌کاری، سر در بلند، مناره ها و کتیبه آن در زمره زیباترین شاهکارهای معماری قرن نهم هجری قمری است.

آدرس: خیابان امام، خیابان مسجد جامع

خانه لاری ها

yazd5 تور یزد

خانه لاریها و بادگیر آن مربوط به دوره قاجار است.  این خانه از حیث درها، پنجره‌ها، ارسی‌ها و اتاق های آئینه کاری و نقاشی شده‌اش یکی از زیباترین خانه‌های اعیانی قرن سیزدهم محسوب می‌شود.

آدرس: خیابان امام خمینی، محله فهادان، مجاورعمارت کلاه فرنگی

موزه آب ( خانه کلاهدوزها )

yazd6 تور یزد

یکی از قشنگ ترین خانه‌های یزد، خانه کلاهدوزهاست. خانه کلاهدوزها مثل بیشتر خانه های یزد، خانه ای است باصفا در پنج طبقه که گذر یک رشته کاریز صدها ساله از میان آن، تماشایی ترش کرده. موزه آب موجود در این خانه نیز برای شناخت لوازم حفر قنوات، ابزار و ادوات اندازه گیری حجم آب، وسایل تامین روشنایی در قنات، ظروف نگهداری و حمل آب جای مناسبی است. بازار مسگرهای نیز در نزدیکی موزه آب و خیابان قیام واقع شده.

آدرس: میدان امیر چخماق، ابتدای خیابان قیام

آتشکده بهرام ( ورهرام )

yazd7 تور یزد

آتشکده  بهرام یا ورهرام که در وسط حیاطی سرسبز، با درختان کاج و سرو سربه فلک کشیده قرار گرفته از دیدنی های یزد است. آتش درون این آتشکده بیش از ۱۵۰۰ سال که روشن است.

آدرس: خیابان آیت الله کاشانی

از دیگر جاهای دیدنی یزد با عکس:

ساباط های یزد

yazd8 تور یزد

یکی از زیبایی‌های یزد، کوچه پس کوچه های سرپوشیده آن است که به آنها ساباط یا راهرو و دالان می‌گویند. جایی که به خصوص در تابستان می‌توان از گرمای هوای کویر به زیر سایه‌اش پناه برد و خود را به دل کوچه پس کوچه هایش سپرد.

آدرس: ساباط های یزد واقع در یزد بلوار امامزاده جعفر خیابان مصلی

آب انبار شش بادگیری

yazd9 تور یزد

یزد شهر بادگیرهاست و تنها آب انبار شش بادگیری جهان در آن قرار دارد. این بنا در ابتدا تنها سه بادگیر داشت و بعدها سه بادگیر دیگر نیز به آن اضافه شد. آب انبار شش بادگیری یزد عمر چندانی ندارد و از نظر معماری اهمیت پیدا می‌کند.

آدرس: محله تپه یزد، کوچه شش بادگیر

مقالات مرتبط

talesh3 495x366 تور یزد

جاذبه های روستای ناو - تالش

/
راهنمای سفر به روستای ناو در ارتفاعات تالش منطقه جنگلی تالش در اس…
Perspolice1 495x400 تور یزد

ایران - کشوری باستانی

/
ایران  کشوری در جنوب غربی آسیا و در منطقه خاورمیانه با ۱٬۶۴۸…
13d75199 7e92 420b 84e9 e4adcfc98f2f 495x400 تور یزد

ایرانگردی 15 روزه

/
برنامه سفر ایرانگردی 15 روزه ( ۲ شب تهران – ۲ شب اهواز – ۲ شب شیراز – ۳ شب اصفهان )
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *