جاذبه های گردشگری شیراز

شیراز یکی از شهر های بزرگ  کشورمان ایران  و مرکز استان فارس می باشد  .جمعیت این شهر در سرشماری سال  ۱۳۹۵ بالغ  بر ۱/۷۴۵/۰۰۰

نفر بوده  که با احتساب  جمعیت حومه  شهر به  ۱/۸۹۶/۰۰۰ نفر می رسد .این شهر در منطقه کوهستانی زاگرس  قرار گرفته  و آب  وهوایی معتدل دارد  شیراز در دوران حکومت  صفاریان بوییان  و زندیان ، پایتخت ایران بوده است  .این شهر به سبب  جاذبه  های تاریخی  –  فرهنگی – مذهبی و طبیعی فراوان ، همواره گردشگران بسیاری  را  به سوی خود  فراخوانده  است.
برخی اماکن  توریستی  و دیدنی شیراز به شرح ذیل است.
بازار وکیل  –  سعدیه – حافظیه – دروازه قرآن – ارگ کریم  خان  – مسجد نصیر الملک – مسجد وکیل – باغ ارم- باغ  نارنجستان  قوام

بازار وکیل

تور شیراز

این بازار در دوران زندیه و با  دستور کریم  خان زند ساخته شد  که عمری برابر با ۳۰۰ سال دارد  ، معماری آن  یکی از بزرگترین  معماری ها  و برگرفته از معماری بازار اصفهان  می باشد .سوغاتی  های شیراز در این بازار قابل تهیه می باشد  از جمله عرقیات – دست بافت ها – مینا کاری ها  و … غیره

سعدیه

تور شیراز

این بنای  تاریخی که مدفن شاعر  پر آوازه ی  ایران یعنی سعدی است  در زمان  ایلخانیان ساخته شده  و در زمان  پهلوی  مرمت و توسعه  یافته  و  به شکل  امروزی  در آمده  است محوطه زیبای  سعدیه  با حوض پر آب  و ماهی  هایش  فضائی  شاعرانه را رقم زده است .

حافظیه

تور شیراز

شیراز را به حافظیه می شناسند ، این محل  آرامگاه  شاعر نام آور حضرت حافظ  می باشد  که  شعرهایش  سحر آرامگاه  و کمالاتش بی شمار می باشد. سبک معماری این بنا به دوران هخامنشی بر می  گردد. حافظیه  همه ساله  پذیرای  گردشگران  و مردم دورو  نزدیک  می باشد  .

دروازه قرآن

تور شیراز

این دروازه  در دوران قدیم به شکل طاقی بوده  که قرآنی را در بالای  آن  تعبیه  کرده  بودند  و کلیه عبور مرور ها  از زیر این دروازه انجام می شده که بعد ها  به همین دلیل به دروازه قرآن  معروف  شد. دروازه  قرآن  در قسمت شمال  شرق  شهر شیراز قرار دارد .

ارگ کریم خان

تور شیراز

این بنای عظیم  خشتی که به قلعه بزرگی می ما ند  در دورا ن  زندیه  بنا  گردید  که بسیار شکوهمند است  و منظره شبانه آن  با  نور پردازی  های  خاص  جلوه  ای  جذاب  به این بنا می دهد  ،  در محوطه  داخلی آن  آب نماها  و فضای  سبز ونیز اطاقهای زیبا یی که نقاشی  شده  اند  دیده  می شود .

مسجد نصیر الملک

تور شیراز

این بنای بی نظیر شاهکار معماری  در دوره  قاجار  می باشد  که ستون های حکاکی شده  و محکم  آن و نیز فضای  نقاشی  شده  و رنگهای  شاد درب ها  و رواق ها  جلوه ای خاص  به آن  بخشیده  و آن  را زمره  ۱۰ مسجد زیبای جهان  قرار داده  است  . همه ساله  جمعیت کثیری از گردشگران  و مردم  از اقصی نقاط  به دیدن  این بنای  زیبا و بی نظیر می آیند .

مسجد وکیل (مسجد سلطانی)

تور شیراز

این مسجد  با ستون ها یی که بی شباهت  به ستون های  مسجد نصیرالملک نمی باشد  . فضای لاجوردی  را به  بیننده  نشان  می دهد  و علت آن  مینا کاری  فراوانی است  که در صحن ها  و ایوانش بکار رفته است . این بنا  شاهکار ی از معماری دوران  زندیه می باشد.

باغ ارم

تور شیراز

این باغ توسط  ناصر الدین  شاه تکمیل و مرمت  گردید فضای  شاداب آن  که پر از  گل  و گیاه  است و درختان  نخل و سرو و نیز درختان  میوه  آن  بسیار منظم  و قرینه  کاشته شده  اند و گچ بری  ها  و کاشی کاری ها  و شیشه بری ها ی  رنگارنگ  آن چشم هر بیننده ای  را به خود جلب می کند .

باغ نارنجستان قوام

تور شیراز

این همانطور که از نامش  مشخص  است  باغی است  که درختان  نارنج  بسیاری  در آن  وجود دارد  و در هنگام  قدم زدن در محوطه باغ  بوی این  درختان  شما  را از خود  بی خود می کند ، این باغ توسط  قوام والی حکومت  فارسی بنا گردیده  ،  قوام  باغ های  بسیار دیگری  نیز  بنا نموده  است. باغ نارنجستان قوام دارای  بنایی  اصل  می باشد  که آئینه  کاری  و گچ بری اش جلوه خاصی  به آن  داده، این بنا مربوط  به دوران قاجار  می باشد.

سایر تورهای داخلی

تور اصفهان
تور مشهد
0 پاسخ

نظر خود را بنویسید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.