توضیح در مورد اقامت دائم کانادا

12866464664 05b2a363ca z 1 توضیح در مورد اقامت دائم کانادا

اقامت دائم کانادا به وضعیتی گفته می شود که تابع یک کشور خارجی (نسبت به کانادا) اجازه دارد تحت شرایط خاصی در کشور کانادا زندگی، تحصیل و کار کند. در حال حاضر افرادی که دارای اقامت دائم کانادا هستند کارتی به نام Permanent Resident Card یا کارت PR دریافت می کنند که آنها را هنگام ورود به کانادا از گرفتن ویزا بی نیاز می کند.

تعریف تابعیت کانادا

تابعیت کانادا به معنای آن است که شخص کانادایی است (یا شهروند Citizen کاناداست). تابعیت یا در زمان تولد حاصل می شود Citizenship by Birth یا بعدها طی مراسمی قانونی به دست می آید Naturalization. برای اطلاعات بیشتر درباره انواع تابعیت کانادا به نوشته “انواع تابعیت کانادا” مراجعه فرمایید.

تشابهات بین اقامت دائم و تابعیت کانادا

شباهت های زیادی بین وضعیت افرادی که اقامت دائم و تابعیت کانادا دارند وجود دارد. این شباهت ها بخصوص هنگامی که هر دو گروه در داخل مرزهای کانادا به سر می برند مشهود است. بعضی از این شباهت ها به شرح زیر است :

  • حق زندگی در هر نقطه ای از کانادا
  • حق کار در هر نقطه ای از کانادا
  • حق تحصیل در هر نقطه ای از کانادا
  • حق برخورداری از مزایای دولتی و استانی
  • برخورداری از اغلب حقوق تعیین شده در قوانین دولتی و استانی کانادا

تفاوت های بین اقامت دائم و تابعیت کانادا

اصلی ترین تفاوت بین برخورداری از اقامت دائم و تابعیت کانادا این است که تنها توابع کانادا Canadian Citizens دارای حق مسلم ورود و خروج از داخل خاک کانادا هستند. به عبارت دیگر اگر تابع کانادا باشید، هنگام ورود به کانادا از مرزهای این کشور، هیچ احدی تحت هیچ شرایطی حق جلوگیری از ورود شما را ندارد؛ همچنین هیچ فردی حق اخراج یک تابع کانادا را از این کشور ندارد. این نکته بسیار مهمی است که معمولا به آن به خوبی پرداخته نمی شود. اگر از زاویه دیگر به این مساله نگاه کنیم از آنجا که دارندگان اقامت دائم هنوز تابع کانادا نیستند، بلکه تابع کشور یا کشورهای دیگری می باشند، در شرایط خاص می توان این افراد را از کانادا اخراج کرد.

قانون مهاجرت کانادا IRPA تعیین شرایط خاص فوق را به عهده وزیر مهاجرت و اجرای آن را به عهده وزیر “امنیت ملی و آمادگی شرایط اضطراری” Minister of Public Safety and Emergency Preparedness گذاشته است. در حال حاضر تنها شرط خاصی که مشخصا در قوانین پیش بینی شده است، آن است که اگر فرد دارای اقامت دائم مرتکب جرم بزرگی شود، می توان اقامت دائم او را باطل کرد و وی را از کشور کانادا اخراج نمود. باید بر این نکته تاکید کنم که حدود قانونی وزیر مهاجرت در تعیین شرایط خاص فراتر از این است. در سال ۱۹۹۲ یکی از دعواهای حقوقی معروف کانادا این اصل را تثبیت کرد که “افراد غیر تابع به طور طبیعی حق ماندن در کانادا ندارند”. به عبارت دیگر اگر فردی تابع کانادا نباشد باید نشان دهد که لیاقت زندگی در کانادا را دارد. به همین دلیل هم هست که اگر این فرد در یک دوره ۵ ساله کمتر از دو سال در کانادا حضور داشته باشد، اقامت دائم وی باطل می شود.

خارج از این مورد اساسی سایر تفاوت ها خیلی زیاد نیست. می توان به طور کلی تفاوت های بین اقامت دائم و تابعیت کانادا را در موارد زیر خلاصه کرد.

  • حق ماندن و ورود و خروج به کانادا (که در پاراگراف های پیشین مطرح شد)
  • حق شرکت در انتخابات استانی و فدرال
  • حق استخدام در پاره ای کارهای خاص (معمولا مشاغل حساس دولتی)

کلیه حقوق بالا منحصر به توابع کاناداست و دارندگان اقامت دائم از آنها برخوردار نیستند.

گذرنامه کانادایی و مسائل خارج از کانادا

داشتن گذرنامه کانادایی تنها به توابع کانادا تعلق می گیرد ولی حق مسلم همه توابع نیست. گذرنامه به بعضی از افراد داده نمی شود (مثلا کسانی که سابقه کیفری داشته باشند) . اگر فردی دارای گذرنامه کانادایی باشد می تواند به وسیله آن به کشورهای مختلف دنیا مسافرت کند. چنین فردی اگر تابعیت ایران را داشته باشد، نمی تواند با گذرنامه کانادایی به ایران مسافرت نماید؛ چرا که طبق قوانین موجود در ایران، تابعیت خارجی اتباع ایرانی به رسمیت شناخته نمی شود. حتی اگر هم چنین می بود، در حال حاضر به دلیل سردی روابط بین دو کشور، کمتر کانادایی ای موفق به گرفتن ویزای ایران می شود.

اگر فردی مقیم دائم کانادا باشد و هنوز تابع کانادا نشده باشد، باید از پاسپورت کشور خود برای مسافرت های خارج از کانادا استفاده کند. بنابراین اگر اصلا ایرانی هستید و مقیم دائم کانادا همچنان با پاسپورت ایرانی مسافرت می کنید. به همین دلیل سایر کشورها با شما به عنوان یک ایرانی برخورد می کنند نه یک کانادایی. گرچه داشتن اقامت دائم کانادا در گرفتن ویزای سایر کشورها کمک می کند ولی همچنان محدودیت های بسیاری برایتان در نظر گرفته می شود. در ضمن اگر با داشتن اقامت دائم کانادا موقع سفر به سایر کشورها دچار مشکل خاصی شوید (مثل بازداشت به وسیله پلیس و یا دزدیده شدن پاسپورت یا اموالتان) باید به سفارت ایران در آن کشور مراجعه کنید نه سفارت کانادا.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *