ویزای توریستی ایتالیا

ایتالیا کشور چکمه پوش ها (چکمه ای)

کشور ایتالیا برای ایرانیانی که قصد ورود به این کشور را دارند ، قوانین صدور روادید ورود ( ویزا ) را اعمال می نماید. که لازم است مدارک و فرم های مربوطه را تهیه تکمیل و ارائه نمایید.

راهنمای اطلاعات کلی برای اخذ روادید

سفارت ایتالیا تنها زمانی می تواند روادید متحد الشکل کوتاه مدت ( برای اقامت حداکثر ۹۰ روزه در یک بازه زمانی ۱۸۰ روزه ) جهت سفر به حوزه شنگن صادر نماید که تنها مقصد یا مقصد اصلی سفر ، کشور ایتالیا باشد .

سایر کشور های عضو پیمان شنگن این اختیار را دارند که در مبادی مرزی کشورشان از ورود مسافرانی که بدون در نظر گرفتن دستورالعمل فوق ، روادید شنگن اخذ نموده اند ، ممانعت بعمل آورند .

کلیه متقاضیان اخذ روادید ، به استثنای کودکان زیر ۱۲ سال می بایست اثر انگشت ارائه دهند .

درخواستهایی که به صورت ناقص ارائه گردند یا حاوی مدارک غیر شفاف یا متناقض باشند بارد روادید مواجه     می گردند .

خاطرنشان می سازد که اتخاذ تصمیم درباره صدور روادید یا رد یک درخواست ، پس از ارزیابی های این سفارت صورت می پذیرد و چنانچه متقاضی ، تصمیم مبنی بر رد درخواست روادیدش را نپذیرد می تواند به موجب قانون نزد دادگاه اداری استان لاتزیو ( Tribunale Amministrative del Lazio ) طرح دعوی نماید .

روزها و ساعت تحویل گذرنامه ها به متقاضیان ، دوشنبه لغایت پنجشنبه از ساعت ۱۳:۰۰ الی ۱۴:۰۰ و یکشنبه از ساعت ۱۲:۰۰ الی ۱۳:۰۰ می باشد .

اطلاعات در خصوص انواع روادید

روادید توریستی :

آیا درخواست روادید توریستی من کامل است ؟

توجه مهم :

کلیه مدارک لازم جهت اخذ روادید باید به صورت کاغذی آماده شده و توسط فرد متقاضی به متصدی باجه در هنگام ارائه درخواست ، تحویل گردند . لذا هیچ یک از مدارکی که در هنگام ارسال درخواست تعیین وقت بصورت الکترونیکی و در ضمیمه ایمیل به کنسولگری ارسال گردند ، مورد بررسی قرار نخواهند گرفت . از این روی بنابر دلایل فنی از متقاضیان روادید توریستی خواهشمند است فقط درخواست تعیین وقت را به این اداره ایمیل نموده و از ضمیمه کردن هر گونه فایل دیگری جدا خودداری نمایند .

مدارک لازم جهت اخذ رواید :

 • فرم رایگان
 • قطع A4
 • دو قطعه عکس پرسنلی ۴×۳ بدون روتوش
 • گذرنامه با دست کم دو برگ سفید و با حداقل سه ماه اعتبار از تاریخی که متقاضی قصد ترک حوزه شنگن را دارد .
 • هزینه صدور روادید به قرار ذیل که تنها به صورت نقدی و در وجه یورو قابل پرداخت است :
 • افراد بزرگسال : ۶۰ یورو
 • افراد ۶ تا ۱۲ سال : ۳۵ یورو
 • افراد زیر ۶ سال : رایگان
 • همسر ، فرزندان ، والدین ، پدر بزرگ و نوادگان شهروندان اتحادیه اروپا یا همسرانشان : رایگان

می باشد .

دعوتنامه تکمیل شده مطابق نمونه موجود در ضمیمه

(در صورتی که متقاضی توسطیک شهروند ایتالیایی یا خارجی که اقامت قانونی در ایتالیا دارد ، دعوت شود ) فرد دعوت کننده می بایست نمونه دعوتنامه را به صورت کامل پر نموده و تصویر یکی از مدارک شناسایی ذیل را نیز به آن ضمیمه نماید :

 • شهروندان ایتالیایی : گذرنامه یا شناسنامه معتبر
 • شهروندان خارجی مقیم ایتالیا : اجازه اقامت با اعتبار حداقل یک ماه از تاریخ خاتمه روادید درخواستی

اصل و تصویر شناسنامه معتبر متقاضی به همراه ترجمه به زبان ایتالیایی یا انگلیسی ( بدون نیاز به تایید وزارت دادگستری یا وزارت امور خارجه )

اصل و تصویر مدارک شغلی متقاضی به همراه ترجمه به زبان ایتالیایی یا انگلیسی ( بدون نیاز به تایید وزارت دادگستری یا وزات امور خارجه )

مدیران و اعضای هیات مدیره شرکتها :

آخرین روزنامه رسمی ( که از تاریخ آن بیش از سه سال نگذشته باشد ) حاوی اطلاعات تاسیس و ثبت شرکت مربوطه و نام متقاضی . چنانچه بیش از سه سال از تاریخ روزنامه رسمی گذشته باشد ، متقاضی می بایست یک روزنامه رسمی جدید ( با تاریخ زیر سه سال )  نیز مبنی بر تغییرات احتمالی انجام پذیرفته در خصوص تاسیس شرکت یا یک گواهی از اداره ثبت مبنی بر ادامه فعالیت شرکت علی رغم عدم ثبت تغییرات ، ارائه نماید .

 • مشاغل آزاد

پرواز کسب معتبر صادره از اداره مربوطه در شهر محل اقامت یا کارت بازرگانی معتبر

 • مشاغل وابسته و کارمندان دولتی :

لیست پرداختی شش ماهه آخر بیمه شغلی یا کارت پرسنلی صادره توسط سازمان دولتی یا نیمه دولتی مربوطه ، یا معرفی نامه ای از سوی شرکت مربوطه مبنی بر تایید رابطه کاری متقاضی با آن شرکت ضمن مشخص نمودن سمت شغلی وی .

اصل تصویر و مدارک مالی ، موید امکانات لازم جهت تامین مالی فرد به همراه ترجمه به زبان ایتالیایی یا انگلیسی (بدون نیاز به تایید وزارت دادگستری یا وزارت امور خارجه )

پرینت گردش سه ماه آخر حساب جاری با مهر و امضای بانک و یا کارت اعتباری بین المللی شخصی ( از قبیل visa Mastercard ، American Express و پرینت حساب مربوطه )

یا ضمانت نامه بانکی ( تحت عنوان Fideiussione bancaria  برای متقاضی که شخص دعوت کننده نزدیکی از بانکها یا شرکتهای بیمه ای ایتالیایی تهیه می نماید . مبلغ این ضمانت نامه نباید کمتر از مبالغی باشد که در جدول واقع در کنسولگری مشخص شده است .

علاوه بر مدارک یاد شده ، چنانچه متقاضی دارای سند ملکی نیز باشد ، توسط کنسولگری در پرونده لحـاظ           می گردد .

اصل و تصویر بیمه مسافرتی بین المللی با پوشش حداقل ۰۰۰/۳۰ یورو که کل دوره اقامت متقاضی را در حوزه شینگن پوشش دهد .

اصل و تصویر بلیط هواپیما یا رزرو بلیط

اصل و تصویر رزرو هتل  یا هتل ها ( در صورت دارا بودن ) و برنامه سفر در ایتالیا

تصویر صفحه اول گذرنامه و رویداد های گذشته ( در صورت دارا بودن )

کنسولگری این اختیار را دارد که در صورت نیاز به بررسی بیشتر و بهتر ، مدارک دیگری را نیز از متقاضی طلب نماید .

روادید تجاری :

توجه مهم کلیه مدارک لازم جهت اخذ روادید باید به صورت کاغذی آماده شده و توسط فرد متقاضی به متصدی باجه در هنگام ارائه درخواست تحویل گردند .لذا ، به غیر از دعوتنامه شرکت دعوت کننده ، سایر مدارکی که جهت پشتیبانی درخواست ، به صورت ایمیلی ارسال شود ، مورد بررسی قرار نخواهند گرفت .

مدارک  لازم :

 • فرم رایگان قطع A4
 • دو قطعه عکس پرسنلی ۴×۳ بدون روتوش
 • گذرنامه با دست کم دو برگ سفید و با حداقل ۳ ماه اعتبار از تاریخی که متقاضی قصد ترک حوزه شینگن را دارد .
 • هزینه صدور روادید ، از قرار هر نفر ۶۰ یورو ، تنها به صورت نقدی و در وجه یورو قابل پرداخت است . همسر ، فرزندان ، والدین ، پدر بزرگ ، مادربزرگ و نوادگان شهروندان اتحادیه اروپا یا همسرانشان رزومه ای پرداخت نمی نمایند .
 • دعوتنامه بر روی سربرگ شرکت یا سازمان ایرانی که می بایست عینا از روی مدل ضمیمه تهیه و با دقت تکمیل گردد ، و به همراه گواهی ثبت در اتاق بازرگانی یا تاییدیه ی اتاق بازرگانی مبنی بر اصالت ثبت شرکت ( Visura Camerale ) برای متقاضی ارسال شود .
 • معرفی نامه بر روی سربرگ شرکت یا سازمان ایرانی که فرد متقاضی را در استخدام خود دارد . این معرفی نامه باید حاوی اطلاعات ذیل باشد :
 • اطلاعات شناسنامه ای فرد متقاضی ( نام ، نام خانوادگی ، محل و تاریخ تولد )
 • اطلاعات گذرنامه فرد متقاضی ( شماره گذرنامه ، تاریخ و محل صدور ، تاریخ انقضا )
 • سمت کاری فرد متقاضی در سازمان مربوطه
 • توضیح مختصر در خصوص نوع روابط تجاری فی مابین شرکت ایرانی و شرکت ایتالیایی دعوت کننده
 • تاریخ و مدت زمان سفر فرد متقاضی
 • تایید شرکت مبنی بر تقبل کلیه هزینه های سفر و اقامت متقاضی در ایتالیا
 • مدارکی دال بر وجود معاملات تجاری حقیقی با شرکت ایتالیایی ( از جمله بازگشایی اعتبارنامه ، پروفورما ، پیشنهاد قیمت ، قرارداد و غیره )
 • اصل و تصویر شناسنامه معتبر متقاضی به همراه ترجمه به زبان ایتالیایی و انگلیسی ( بدون نیاز تایید وزارت دادگستری یا وزارت امور خارجه )
 • مدارکی دال بر واقعی و فعال بودن شرکت ایرانی به همراه ترجمه به زبان ایتالیایی یا انگلیسی ( بدون نیاز به تایید وزارت دادگستری یا وزارت امور خارجه )

در این راستا بسته به نوع شرکت ، مدارک ذیل قابل قبول می باشند :

 • آخرین روزنامه رسمی ( که از تاریخ آن بیش از سه سال نگذشته باشد ) حاوی اطلاعات تاسیس و ثبت شرکت مربوطه و نام متقاضی . چنان چه بیش از سه سال از تاریخ روزنامه رسمی گذشته باشد ، متقاضی می بایست یک روزنامه رسمی جدید ( نام با تاریخ زیر ۳ سال ) نیز مبنی بر تغییرات احتمالی انجام پذیرفته در خصوص تاسیس شرکت یا یک گواهی از اداره ثبت مبنی بر ادامه فعالیت شرکت علی رغم عدم ثبت تغییرات ، ارائه نماید .
 • پروانه کسب معتبر صادره از اداره مربوطه در شهر یا محل اقامت
 • کارت بازرگانی معتبر
 • در صورتی که نام فرد متقاضی در روزنامه رسمی ارائه شده ، درج نگردیده باشد یا وی صاحب پروانه کسب یا کارت بازرگانی نباشد اما در یک جایگاه کارمندی قرار داشته باشد ، می بایست مدارک ذیل را نیز به همراه ترجمه به زبان ایتالیایی یا انگلیسی ( بدون نیاز به تایید وزارت دادگستری یا وزارت امور خارجه ) ارائه دهد :
 • لیست پرداختی ۶ ماهه آخر بیمه شغلی یا

کارت پرسنلی صادره توسط سازمان دولتی یا نیمه دولتی مربوطه

۱۰ – در صورتیکه متقاضی به عنوان دارنده یک شغل آزاد قصد سفر به ایتالیا را داشته باشد می بایست اصل و تصویر مدارکی را دال بر تامین مالی خویش ارائه دهد .

۱۱ – بلیط هواپیما یا رزرو آن

۱۲ – بیمه مسافرتی بین المللی با پوشش حداقل ۰۰۰/۳۰ یورو که کل دوره  اقامت متقاضی را در حوزه شینگن پوشش دهد .

۱۳ – تصویر صفحه اول گذرنامه و تصویر روادید های گذشته ( در صورت دارا بودن )

توجه :

مدارک مورد اشاره می بایست توسط شخص متقاضی در هنگام ارائه ی درخواست صدور روادید به متصدی باجه در کنسولگری تحویل داده شود و نباید به هیچ وجه از پیش برای سفارت ارسال گردد .

کنسولگری این اختیار را دارد که در صورت نیاز به بررسی بیشتر و بهتر ، مدارک دیگری را نیز از متقاضی طلب نماید .

در ادامه می توانید مدارک لازم برای ویزای ایتالیا و فرم ویزای ایتالیا را از طریق کلیک روی دکمه زیر دانلود کنید

برای کسب اطلاعات بیشتر و درخواست ویزا ، لطفا از طریق تلفن ۵۷۸۳۵-۰۲۱  با بخش ویزا در ساحل گشت تماس بگیرید.