کار غیر قانونی در کانادا

illegal work in canada کار غیر قانونی در کانادا

اگر کسی قصد کار کردن در کانادا داشته باشد باید برای فعالیت های خود اجازه داشته باشد. اصل ششم قانون اساسی کانادا به تمام شهروندان Citizens و مقیمان دائم کانادا Permanent Residents اجازه می دهد که در کاناد کار و زندگی کنند. بدیهی است که فعالیت های این افراد باید قانونی باشد و همچنین اگر لازم است برای کار خود مجوزهای خاصی دریافت کنند (مثلا یک پزشک باید حتما از کالج پزشکان مجوز داشته باشد یا یک مشاور مهاجرت از سازمان ICCRC). سایر افراد ممکن است برای انجام کار نیاز به اجازه کار (یا در اصطلاح ویزای کار) داشته باشند.

اگر کسی به صورت غیر قانونی در کانادا فعالیت کند، در آن صورت خلاف اصل ۱۹۶ آئین نامه های مهاجرتی کانادا IRPR عمل کرده است. در صورت دستگیری، به طور معمول این فرد از کانادا اخراج خواهد شد. اگر اداره گمرکات کانادا بخواهد سخت گیری کند می تواند طبق تبصره a بند ۱ ماده ۱۲۴ قانون مهاجرت کانادا IRPA نیز این فرد را محکوم کند. محکومیت طبق این تبصره قانونی می تواند منجر به پرداخت جریمه نقدی یا زندان شود.

استخدام افرادی که طبق قانون مهاجرت کانادا اجازه کار ندارند

اگر یک کارفرما، فردی را که اجازه کار ندارد استخدام کند، آن وقت طبق تبصره c بند ۱ ماده ۱۲۴ قانون مهاجرت کانادا مرتکب خلاف شده است. جرم چنین کارفرمایی طبق ماده ۱۲۵ قانون بسته به تصمیم قاضی دادگاه می تواند تا ۵۰ هزار دلار جریمه نقدی و تا دو سال زندان و یا ترکیبی از این دو باشد. اداره کار کانادا هم می تواند نام این کارفرما را به عنوان کسی که قانون کار را زیر پا گذاشته منتشر کند و وی را از استخدام افراد خارجی در آینده منع نماید. علاوه بر آن طبق اصل ۱۳۷ قانون مهاجرت کانادا، پلیس می تواند بخشی از اموال کارفرما را توقیف کند.

بعضی اوقات کارفرماها بهانه می آورند که بر این باور بودند که کارمندشان قانونی در کانادا حضور داشته. افسر CBSA یا قاضی دادگاه تنها در صورتی این ادعا را می پذیرد که کارفرما ثابت کند تمام تلاش خود را به عمل آورده که از داشتن مجوزهای لازم برای کارمند یا کارگر خود مطمئن شود (مثلا تصویر کارت اقامت وی را دریافت کرده ولی بعدا مشخص شده که کارت تقلبی است یا شماره ملی کارمند متعلق به فرد دیگری بوده است).

همان طور که ملاحظه می کنید، قانون مهاجرت کانادا هم کارمند و هم کارفرما را می تواند محکوم کند. دقت داشته باشید که این محکومیت ها تنها در حوزه قانون مهاجرت است (یعنی کار کردن در کانادا بدون آنکه شخص شهروندی، اقامت یا ویزای کار و امثال آن داشته باشد). ممکن است حوزه خلاف خارج از قانون مهاجرت باشد (مثلا طبابت بدون مجوز یا انجام کارهایی که در کانادا غیر قانونی است).

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *