در مورد ویزای تحصیلی کانادا

university 2449095b در مورد ویزای تحصیلی کانادا

هر سال به طور معمول بیش از ۱۲۰ هزار فرد خارجی برای تحصیل در دانشگاه ها، کالج ها و مدارس کانادا، مجوز تحصیلی Study Permit دریافت می کنند. همچنین افراد دیگری هم هستند که بدون مجوز تحصیلی در این مراکز آموزشی به تحصیل مشغول می شوند. به طور کلی اگر مقیم دائم Permanent Resident یا تابع Citizen کانادا نیستید و دوره تحصیلی که در آن ثبت نام کنید بیش از شش ماه طول می کشد و به صورت تمام وقت است (یعنی حدود ۱۵ ساعت یا بیشتر ساعات درسی در هفته) باید برای تحصیل در آن دوره مجوز تحصیلی دریافت کنید. مراکز آموزشی از این نظر با قوانین آشنا هستند و می توانند به شما بگویند که آیا برای ثبت نام نیازی به گرفتن مجوز تحصیلی هست یا خیر.

مجوز تحصیلی را اداره مهاجرت کانادا صادر می کند. مجوز تحصیلی با ویزا متفاوت است. به عبارت دیگر ویزای کانادا به معنای مجوز ورود به کاناداست در حالی که مجوز تحصیلی به شما اجازه می دهد در کانادا باقی بمانید و در عین حال تحصیل کنید. متولدین و شهروندان خیلی از کشورهای دنیا برای ورود به کانادا نیازی به دریافت ویزا ندارند و از گرفتن ویزای توریستی معاف هستند ولی حتی این افراد باید برای تحصیل در کانادا مجوز تحصیلی دریافت کنند (برای مثال می توان به شهروندان کشورهای آلمان، ایتالیا، لهستان، آمریکا و … اشاره کرد).

در مورد شهروندان کشورهای ایران، افغانستان، تاجیکستان و سایر کشورهایی که نیاز به ویزای موقت برای ورود به کانادا دارند به طور معمول فرآیند گرفتن ویزا و مجوز تحصیلی یکی می شود. به این ترتیب که فرد به طور همزمان و از خارج از کانادا تقاضای مجوز تحصیلی و ویزای کانادا می دهد. اگر با تقاضای متقاضی موافقت شود برای وی ویزای کانادا صادر می کنند و هنگام ورود به کانادا یا کمی پس از آن مجوز تحصیلی وی در برگ جداگانه ای در اختیارش قرار می گیرد. فرآیند دقیق بستگی به شرایط فرد، تصمیم افسر مهاجرت هنگام بررسی پرونده و پاره ای پارامترهای دیگر دارد.

به طور معمول قدم اول در گرفتن مجوز تحصیلی این است که از سوی یک مرکز آموزش معتبر پذیرش بگیرید و بعد برای گرفتن مجوز اقدام کنید. گرفتن پذیرش گرچه مهم، تنها یکی از عواملی است که تصمیم گیری افسر مهاجرت را تحت تأثیر قرار می دهد. افسر مهاجرت به مسایل دیگری نیز توجه می کند؛ از جمله می توان به مسایل زیر اشاره کرد.

  • آیا شما توانایی پرداخت هزینه های تحصیلی خود را دارید؟ بدیهی است در صورتی که بورسیه شده باشید بخش یا تمام هزینه ها از آن طریق تأمین خواهد شد.
  • آیا شما بعد از پایان تحصیلات کانادا را ترک خواهید کرد؟ به عبارت دیگر وابستگی های مالی و عاطفی شما به کشور فعلی محل سکونتتان چیست؟
  • آیا به اندازه کافی با زبان انگلیسی (یا در صورت فرانسوی زبان بودن مرکز آموزشی با زبان فرانسه) آشنایی دارید؟ به طور معمول نتیجه یکی از آزمون های زبان نظیر آیلتس IELTS یا تافل TOEFL در نظر گرفته می شود (برای زبان انگلیسی).
  • آیا رشته تحصیلی که در آن مشغول به تحصیل خواهید شد با تحصیلات قبلی شما همخوانی دارد؟
  • مقطع تحصیلی شما چیست (زیر دیپلم، کارشناسی، کاردانی، کارشناسی ارشد و …)
  • اعتبار مرکز آموزشی در چه حد است؟ مرکز آموزشی در کدام استان یا شهر واقع شده است؟ مرکز آموزشی دولتی است یا خصوصی؟

مقطع فوق دکتری

مقطع فوق دکتری به طور معمول تحصیل محسوب نمی شود و در واقع نوعی کار در کاناداست. برای این مقطع به طور معمول مجوز موقت کار Work Permit دریافت می کنید نه مجوز تحصیلی.

مقطع دکتری

برای تحصیل در مقطع دکتری به طور معمول ابتدا باید استادی را پیدا کنید که در زمینه مورد علاقه شما فعالیت می کند؛ سپس باید با وی تماس بگیرید تا وی شما را به عنوان دانشجوی خود بپذیرد. از این مرحله است که در عمل پذیرش شما آغاز می شود. به عبارت دیگر به طور معمول برای مقطع دکتری نمی توان مستقیم با دانشگاه تماس گرفت. برای تماس با استادان می توانید به وب سایت دانشگاه مراجعه کنید و در آنجا لیست اساتید را بیابید و با ایشان تماس بگیرید.

مقطع کارشناسی (لیسانس) و کارشناسی ارشد (فوق لیسانس)

به طور معمول در این مقاطع، ابتدا از طریق دانشگاه برای گرفتن پذیرش اقدام می کنید. دانشگاه ها برای بررسی تقاضای شما Admission Process مبالغی را دریافت می کنند که به طور معمول بین ۶۰ تا ۱۵۰ دلار است. این مبالغ قابل برگشت نیستند در نتیجه بهتر است اول خوب در مورد رشته تحصیلی مورد علاقه خود و نیز امکان پذیرش در آن دانشگاه تحقیق کنید تا احتمال گرفتن پذیرش شما زیاد شود.

تحصیل در کالج های کانادا (مراکز آموزش عالی بجز دانشگاه ها)

کالج های کانادا به طور معمول مدارک Certificates یا دیپلم هایی Diplomas در مقاطع مختلف ارائه می کنند. تفاوت مدرک و دیپلم به طور معمول این است که دوره هایی که منجر به مدرک می شوند معمولاً کمتر از یک سال تحصیلی هستند. اگر دیپلم در سطح قبل از لیسانس (کارشناسی) صادر شود مثل فوق دیپلم خودمان است Post Secondary Diploma.  خیلی از کالج ها مدارک و دیپلم هایی در مقطع بعد از کارشناسی هم ارائه می کنند که در اصطلاح Post Graduate Diploma یا Post Graduate Certificate نامیده می شوند.

همچنین بسیاری از کالج ها با دانشگاه های مختلف برای ارائه مدرک کارشناسی قرارداد دارند و حتی به ندرت خود نیز اقدام به صدور مدرک کارشناسی می کنند. نکته مهم در مورد کالج ها این است که به طور معمول گرفتن پذیرش از آنها نسبتاً آسان است ولی اداره مهاجرت کانادا به ندرت بابت گرفتن پذیرش از کالج ها ویزا صادر می کند (دقت کنید که گول وعده های دروغین را نخورید!).

گذراندن دوره های آموزش زبان انگلیسی یا فرانسه

در کانادا، هم دانشگاه ها، هم کالج ها و هم بسیاری از آموزشگاه های خصوصی دوره های آموزش زبان انگلیسی یا فرانسه ارائه می کنند. حتی بعضی از این مراکز به شما پذیرش مشروط Conditional Admission می دهند تا در صورت گذراندن دوره های زبان بتوانید در آن مرکز ادامه تحصیل بدهید. متأسفانه گرفتن ویزا یا مجوز تحصیلی برای متقاضیان ایرانی این دوره ها تقریباً محال است، مگر اینکه شرایط کاملاً خاصی داشته باشید (برای مثال بسیار متمول باشید یا مرتب سفرهای خارج از کشور بخصوص به کشورهای اروپایی، استرالیا یا آمریکا داشته اید).

کار کردن همزمان با تحصیل در کانادا

دانشجویان خارجی اجازه دارند همزمان با تحصیل در کانادا به صورت پاره وقت (تا حداکثر ۲۰ ساعت در هفته) کار کنند. همچنین ایشان می توانند هنگام تعطیلات فصلی مراکز آموزشی به صورت تمام وقت کار کنند.

مهاجرت به واسطه تحصیل در کانادا

دقت داشته باشید که تحصیل در کانادا یعنی گرفتن ویزای موقت این کشور و حضور موقت در این کشور. با این حال در ادامه تحصیل در کانادا به طور معمول می توان برای کار و اقامت در این کشور اقدام کرد.

” لیست مدارک مورد نیاز جهت ویزای دانشجویی”

مدارک هویتی اصل پاسپورت امضا شده جدید و نیز پاسپورت های  قدیمی  +  یک قطعه عکس ۵/۳ × ۵/۴ رنگی زمینــه روشــن

( پرسنلی )  +  شناسنامه + کارت ملی  + سند ازدواج اگر متاهل هستید  + گواهی اشتغال به تحصیل فرزندان مطابق با نمونه ذیل :

گواهی می شود که احمد  احمدی در سال تحصیلی _____ در این موسسه مشغول به تحصیل بوده و با مرخصی ایشان از تاریخ ____ لغایت ____ موافقت  می گردد ،بدیهی است نامبرده لازم است پس از مرخصی ، جهت اتمام سال  تحصیلی  در این مدرسه حضور داشته باشد .

تکمیل فرم ها فرم اطلاعات  فردی دانشجویی و خانوادگی برای هر یک از متقاضیان به طور جداگانه  تکمیل و توسط مسافر امضا گردد .
مدارک مالی نامه تمکن مالی از بانک ممهور به مهر امور بین الملل بانک به همراه گردش ۶ ماهه حساب که نشان دهنده  میزان درآمد

ماهیانه متقاضی باشد  ، گواهی سپرده بلند مدت + گواهی خرید سهام یا اوراق بهادر + سند اتومبیل و اجاره نامه  ملکی که  اجاره داده اید .  توضیح : مدت اعتبار نامه تمکن مالی و گردش حساب ، یک ماه  می باشد .

اسناد ملکی ساختمان – زمین  یا  باغ
گواهی اشتغال گواهی اشتغال به کار روی سربرگ شرکت ( با ذکر تاریخ شروع به کار ، عنوان شغلی و حقوق و مزایای سالیانه ، نام مدیر مستقیم

و مدت زمان موافقت شده با مرخصی )+ فیش حقوقی ۳ ماه آخر+ حکم کارگزینی+ لیست بیمه ۳ ماه

رضایت نامه

محضری

مبنی بر اجازه خروج فرزند از کشور وتقبل هزینه ها
تحصیلی آخرین مدرک تحصیلی +ریز نمرات آخرین مدرک تحصیلی + نامه پذیرش  از دانشگاه کانادائی +                                                              مدرک زبان ( متناسب با نیاز دانشگاه ) رضایت پدر و مادر جهت خروج فرزند از کشور و تقبل هزینه ها – ارائه اطلاعات محل سکونت در کانادا – ارائه مدارک کاری، مالی و اسناد ملکی والدین جهت ساپورت فرزند در صورتی که فرزند توانایی ساپورت مالی خودش را ندارد.

کلیه مدارک فارسی باید به زبان انگلیسی ترجمه رسمی شود .

نرخ خدمات ویزای دانشجویی :

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید  ۵۷۸۳۵-۰۲۱

امور آژانسها : ۸۸۴۵۱۶۱۶ ۸۸۴۵۴۰۰۰

مقالات مرتبط

cofado immigration 260x185 در مورد ویزای تحصیلی کانادا
D 260x185 در مورد ویزای تحصیلی کانادا
university 2449095b 260x185 در مورد ویزای تحصیلی کانادا
Etiquette for special occasions 260x185 در مورد ویزای تحصیلی کانادا
prof canada 260x185 در مورد ویزای تحصیلی کانادا
Inv541 260x185 در مورد ویزای تحصیلی کانادا
51670 260x185 در مورد ویزای تحصیلی کانادا
12866464664 05b2a363ca z 1 260x185 در مورد ویزای تحصیلی کانادا
canada visa3 260x185 در مورد ویزای تحصیلی کانادا
canada visa2 260x185 در مورد ویزای تحصیلی کانادا