شهر هاوانا پایتخت، بزرگ ترین شهر، مهم ترین بندر و مرکز تجاری پیشتاز کوبا محسوب می شود. این شهر جمعیتی در حدود ۱/۲ میلیون نفر داشته و مساحت آن ۷۲۸٫۲۶ کیلومتر مربع است که همین موضوع آن را به بزرگ ترین و پرجمعیت ترین شهر و سومین شهر از نظر وسعت فضای شهری در منطقه ی کارائیب تبدیل کرده است. هاوانا بیشتر از سمت غرب و جنوب خلیج گسترش داشته و به این ترتیب دارای سه بندر اصلی به نام های ماریملنا  Marimelena، گوآناباکوآ Guanabacoa و آتارس Atarés می باشد. رودخانه ی المندارس Almendares از جنوب به شمال شهر جریان یافته و در چند مایلی غرب خلیج وارد تنگه ی فلوریدا می شود.

جاذبه های گردشگری کوبا

شهر هاوانا پایتخت، بزرگ ترین شهر، مهم ترین بندر و مرکز تجاری پیشتاز کوبا محسوب می شود. این شهر جمعیتی در حدود ۱/۲ میلیون نفر داشته و مساحت آن ۷۲۸٫۲۶ کیلومتر مربع است که همین موضوع آن را به بزرگ ترین و پرجمعیت ترین شهر و سومین شهر از نظر وسعت فضای شهری در منطقه ی کارائیب تبدیل کرده است. هاوانا بیشتر از سمت غرب و جنوب خلیج گسترش داشته و به این ترتیب دارای سه بندر اصلی به نام های ماریملنا  Marimelena، گوآناباکوآ Guanabacoa و آتارس Atarés می باشد. رودخانه ی المندارس Almendares از جنوب به شمال شهر جریان یافته و در چند مایلی غرب خلیج وارد تنگه ی فلوریدا می شود.
اسپانیایی ها در قرن شانزدهم شهر هاوانا را به خاطر موقعیت استراتژیک آن تاسیس نمودند. موقعیت این شهر به گونه ای بود که به عنوان سکوی پرشی برای فتح اسپانیایی ها عمل کرده و توقفگاهی برای کشتی های اسپانیایی مالامال از گنج در حال عبور بین دنیای جدید و قدیم بود. پادشاه اسپانیا فیلیپ دوم عنوان «شهر» را در سال ۱۵۹۲ به هاوانا اعطا نمود. دیوارها و قلعه هایی برای حفاظت از شهر قدیمی ساخته شدند. در سال ۱۸۹۸ غرق شدن کشتی جنگی آمریکایی Maine در بندر هاوانا، علت اصلی جنگ اسپانیایی-آمریکایی Spanish-American War شد. هاوانای معاصر را می توان در قالب سه شهر در یک مجموعه خلاصه نمود که عبارتند از هاوانای قدیمی Old Havana، ودادو Vedado و مناطق حومه ای جدید. این شهر مرکز دولت کوبا، خانه ی وزارت خانه های متعدد، دفتر مرکزی کسب و کارها و ۹۰ دفتر دیپلماتیک می باشد. در سال ۲۰۰۹ این شهر سومین رتبه از نظر میزان درآمد را در کشور کوبا داشته است. هاوانا هر ساله بالغ بر یک میلیون گردشگر را جذب می کند. لازم به ذکر است که در سال ۱۹۸۲ مرکز تاریخی شهر به عنوان سایت میراث جهانی یونسکو شناخته شد. این شهر همچنین از نظر تاریخ، فرهنگ، معماری و بناهای یادبود قابل توجه می باشد. از نظر آب و هوا نیز شهر هاوانا در گروه استوایی طبقه بندی می گردد. در سال ۲۰۱۵ هاوانا به صورت رسمی به عنوان یکی از هفت شهر پر جاذبه ی جدید در کنار شهرهای دیگری همچون ویگان، دوهه، لا پاز، دوربان، بیروت و کوآلالامپور شناخته شد. فرودگاه بین المللی خوزه مارتی در فاصله ی ۱۱ کیلومتری جنوب مرکز شهر هاوانا قرار گرفته و پایگاه اصلی هواپیماهای حامل پرچم کوبا می باشد. این فرودگاه درگاه اصلی پروازهای بین المللی و داخلی محسوب شده و هاوانا را با سایر نواحی کارائیب، شمال، مرکز و جنوب آمریکا، اروپا و یک مقصد آفریقایی متصل می کند. این شهر همچنین دارای فرودگاه کوچکی به نام پلایا باراکوآ Playa Baracoa است که بیشتر برای پروازهای داخلی مورد استفاده قرار می گیرد.

جاذبه های گردشگری هاوانا

تاریخ و هاوانا ارتباط پیچیده ای با هم دارند. نام «هاوانا» تصاویر فاتحان اسپانیایی، قهرمانان انقلابی و افراد اهل قلمی را که زمانی در این ساحل آفتابی قدم می زده اند به ذهن متبادر می کند. امروز، تاریخ شگفت انگیز پایتخت کوبا در هر پیچ و خم خیابان های سنگفرش شده ی هاوانای قدیمی، ساختمان های زیبای سبک باروک، قلعه های تاریخی، موزه ها، رستوران های   افسانه ای و میدان های عمومی سرزنده منتظر مسافران مشتاق است. هاوانا مانند جشنی برای حس های مختلف شماست، شهری که با قدم زدن موفق به کشف آن می شوید. شما می توانید به هنگام قدم زدن در گوشه ای از خیابان به موسیقی زنده رومبا گوش فرا داده، در رستوران هایی که زمانی همینگوی در آنها مشغول صرف غذا بوده، شام بخورید یا هوای آغشته به نمک اطراف Malecón را استشمام کنید. اما شاید بهترین بخش برای بازدید از این شهر مردمان آن باشند. هاوانا مردمی خوش برخورد با رفتاری دوستانه دارد، مردمی که به تاریخ غنی شهر کارائیبی خود می بالند و بسیار خوشحال می شوند که بتوانند آثار تاریخی و گنجینه های پنهان آن را به شما معرفی کنند.

هاوانای قدیم

هاوانای قدیمی یکی از سایت های میراث جهانی یونسکو است که جذابیت روزهای رفته را به تصویر می کشد. ساختمان های باشکوه نئوکلاسیک و باروک، میدان های سنگفرش شده و خیابان های باریک را در برگرفته اند و تعداد بسیاری از آنها به شکل زیبای سابق خود بازسازی شده اند. از جمله ساختمان های برجسته ی این بخش می توان به کلیسای جامع سن کریستوبال Catedral de San Cristobal که نمونه ای شگفت انگیز از سبک باروک کوبایی است، قلعه ی نظامی بزرگ la Real Fuerza و میدان های عمومی Plaza Vieja و Plaza de Armas اشاره نمود. میدان Plaza de Armas ساختمان های زیبایی همچون Palacio de los Capitanes، موزه ی شهر Museo de la Ciudad و حیاطی زیبا را در خود جای داده است. پس از بازدید از این بناها، بازدیدکنندگان بهتر است از برج ۳۵ متری Camera Obscura بالا روند تا بتوانند دیدی نفس گیر به این گنجینه های قدیمی داشته باشند. در انتها می توانید به سمت La Bodeguita del Medio بروید و غذاهای دریای و نوشیدنی خنک میل کنید. این مکان جایی است که سابق بر این همینگوی در آن اوقات خود را سپری می کرده و از این نظر می تواند برای گردشگران نیز خاطره انگیز باشد.

کلیسای جامع سن کریستوبال (Catedral de San Cristobal)

آنچه که در میدان کتدرال، نگاه هر گردشگری را به خود جلب می کند، کلیسای سن کریستوبال است که با نام کلیسای مریم مقدس نیز شناخته می شود. ساخت این نمونه شگفت انگیز از معماری باروک کوبایی در سال ۱۷۷۷ توسط فرانسیسکن ها به اتمام رسید، این در حالی بود که یسوعیان ساخت آن را ۲۹ سال قبل شروع کرده بودند. در این کلیسا دو برج ناقوس بزرگ در کنار نما قرار دارند که با ستون های منبت کاری شده تزئین شده اند. گردشگران می توانند با گشت زدن در این فضا و کشف گوشه و کنار آن، زبان به تحسین سقف طاقدار زیبا و مجسمه ی سنت کریستوفر بگشایند. بنا بر ادعایی که هیچ گاه ثابت نشده آثار و یادگارهای کریستف کلمب بین سال های ۱۷۹۶ تا ۱۸۹۸ در این کلیسا قرار داشته اند. پس از بازدید از این کلیسا، شما می توانید در یکی از کافه های میدان به استراحت پرداخته و نمای باشکوه و زیبای این کلیسا را نظاره گر باشید.

میدان توپخانه

میدان توپخانه به مدت پنج قرن نقش یک مرکز اجتماعی برای شهر را داشته است. کافه ها و رستوران هایی که محیط این میدان را احاطه کرده اند با اشاره شما را به خود می خوانند و سایه ی درختان باغ های آن، محلی ها و گردشگرانی را که از گرمای استوایی گریزانند به خود ترغیب می کند. در اطراف این میدان گروهی از ساختمان های زیبای باروک به چشم می خورند که از آن جمله می توان به کاخ کاپیتان ها Palacio de los Capitanes اشاره نمود که در طول سالها میزبان بیش از ۶۰ ژنرال اسپانیایی بوده و امروز خانه ی موزه ی شهر است که علاقمندان تاریخ را به خود می خواند و تعداد زیادی کنسرت موسیقی نیز در حیاط زیبا و پر شاخ و برگ آن اجرا می شوند. همچنین در میدان توپخانه، قلعه ی مستعمراتی نیمه ی قرن شانزدهم به نام Castillo de la Real Fuerza نیز وجود دارد که یکی دیگر از نشانه های بزرگ این قسمت به شمار می رود. در مرکز میدان و نزدیک فواره ها می توانید شاهد مجسمه ی وطن پرست کوبایی سسپدس Cespedes باشید.

رستوران La Bodeguita del Medio

این رستوران هاوانایی در سال ۱۹۴۲ تاسیس شده و تقریبا تمام اشخاص معروفی که قدم به کوبا گذاشته اند از این رستوران نیز بازدید کرده اند که از آن جمله می توان به پابلو نرودا، گابریل گارسیا مارکز و البته ارنست همینگوی اشاره نمود. ادعا می شود که این رستوران محل تولد نوشیدنی معروف موخیتو بوده، البته مناقشاتی نیز بر سر این ادعا وجود دارد. گردشگران به این رستوران مراجعه می کنند تا علاوه بر لذت بردن از غذاهای دریایی خوشمزه و نوشیدنی های خنک، به موسیقی زنده کوبایی گوش داده و در جو نوستالژی گونه و دلفریب آن غوطه ور شوند. اتاق های این رستوران با اشیای جالب، قاب عکس ها و دیوارهای پوشیده شده از امضای اشخاص مشهور یا ناشناس، گذشته ی این مکان و شهر را به تصویر می کشند.

قلعه ی قدرت واقعی (Castillo de la Real Fuerza)

چند قدم دورتر از موزه ی شهر، قلعه ی قرن شانزدهمی La Real Fuerza قرار گرفته که به هدف دفع حمله ی دزدان دریایی بنا گشته است. البته موقعیت قرارگیری این قلعه طوری بود (خیلی دورتر از خلیج) که هیچ گاه برای دفع حمله ی دزدان دریایی مورد استفاده قرار نگرفت. در عوض، این قلعه به عنوان انبار اشیا با ارزش و محل اقامتی برای اعضای ارتش و طبقه مرفه عمل می کرد. این قلعه که توسط فرانسیسکو د کلونا طراحی شده با خندق عمیق، پل متحرک و دیوارهایی به ارتفاع ۱۰ متر و ضخامت ۶ متر در نوع خود یک شاهکار مهندسی محسوب می شود. امروز، بازدیدکنندگان می توانند تاریخ دریانوردی هاوانا را در موزه ی دریایی اینجا Maritime Museum مشاهده کنند. در این موزه مدل هایی از قبیل قایق های دریانوردی، سلاح ها و گنج های بازیابی شده از کشتی های غرق شده به نمایش درآمده اند.

موزه ی شهر (Museo de la Ciudad)

این موزه که در کاخ باروک کاپیتان ها واقع شده، از تاریخ شگفت انگیز هاوانا رونمایی می کند. بازدیدکنندگان می توانند از تالار قهرمانانه کوبا که نمایشگاهی از اشیای انقلابی است دیدن کنند. علاقمندان تاریخ هنر نیز می توانند از اتاق گورستان اسپادا بازدید کرده و بر سر آرامگاه هنرمند مشهور فرانسوی ورمای Vermay حاضر شوند. در اتاق تخت این موزه، صندلی مجللی وجود دارد که به هنگام بازدید یکی از پادشاهان اسپانیا ساخته شده، اما هرگز مورد استفاده قرار نگرفته است. بدون شک یکی از برجسته ترین مکان های این موزه تالار آیینه Salon de los Espejos می باشد که با آیینه های زیبای قرن نوزدهمی تزئین شده، این اتاق جایی بود که در آن پایان رسمی حکومت اسپانیا در سال ۱۸۹۹ اعلام شد. از جمله دیگر موارد جالب توجه این موزه می توان به مقبره ی سرباز گمنام کلیسای Parroquial، لا گیرالدیا La Giraldilla قدیمی ترین مجسمه ی برنزی کوبا و مجسمه های نیم تنه ی گالری که به سمت حیاط پر شاخ و برگ قرار گرفته اند اشاره نمود. آشنایی با زبان محلی و درک آن در اینجا یک مزیت مهم محسوب می شود چرا که تمام تورها به زبان اسپانیایی هستند.

میدان سن فرانسیسکو

میدان سن فرانسیسکو در قسمت ورودی هاوانای قدیمی روبروی بندر قرار گرفته و با نسیم های دریایی خنک می شود. ساختمان های به دقت بازسازی شده ی این فضا، احساسی دوست داشتنی را به این میدان سنگفرش شده منتقل می کنند. در جداره های میدان سن فرانسیسکو دو ساختمان معروف قرار دارد که اولی لونخا دل کومرسیو lonja del Comercio با گنبد مرکزی شگفت انگیز و دومی کلیسای Menor de San Francisco de Asis با برجی است که دیدهای خیره کننده ای را به هاوانا و دریا فراهم می آورد. اینگونه گفته می شود که این کلیسا دارای بهترین آکوستیک در تمام کوبا می باشد و به همین دلیل نیز از این کلیسا برای اجرای کنسرت های موسیقی استفاده می شود. در این میدان همچنین فواره ی شیرها Fuente de los Leones از مرمر سفید وجود دارد که زمانی برای عرضه ی آب شیرین به کشتی های در حال عبور استفاده می شده، خالق این فواره Giuseppe Gaggini می باشد که در سال ۱۸۳۶ آن را به کشور کوبا نمود.

شما می توانید خدماتی از قبیل ویزای توریستی کانادا یا تورهای کانادا را از ما بخواهید.

با ما تماس بگیرید ۵۷۸۳۵-۰۲۱

مطالب مرتبط

ویزای کانادا
دعوتنامه کانادا
ویزای شغلی کانادا

تورهای کانادا

آپارتمان توریستی در کانادا
0 پاسخ

نظر خود را بنویسید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.